סיורים מודרכים בתל אביב של פעם ושל היום

העיר תל אביב, או “אחוזת בית” (שמה הראשון), שנוסדה בשנת 1909 היא מטרופולין המהווה את מרכז הכלכלה, התקשורת, המסחר והתרבות של ישראל. באמצעות סיורים מודרכים המתקיימים בעיר ניתן להיחשף לאינספור סיפורים מרתקים ומעניינים אודות האישים, השכונות והמבנים מאז ועד היום. מדובר בחוויה מעשירה לכל תייר או מקומי המגלה בעיר שכונות שונות ופינות חמד נסתרות באמצעות מתן הסברים מעניינים.

סיורים בתל אביב מאפשרים להאיר זוויות שונות של העיר באור הזרקורים ולהחזיר לזמנים ולתקופות עבר בשנות ה-20 ו-30, לרבות הרכילות החמה שהיתה בזמנו בשכונות השונות. כך, כיום המראה של קבוצות מטיילים צועדים אחר מדריך האוחז מיקרופון ברחובות העיר, הינו דבר בשגרה. חלק מהסיורים משלבים, לצד הפן האינפורמטיבי, גם קטעים מוסיקליים, הקראת ספרות והדרכה צבעונית בידי מדריכי טיולים שבמקצועם גם שחקנים. אלה לבושים בבגדים תקופתיים בזמן ההדרכה ומציגים קטעים נבחרים מההווי שאפיין את העיר של פעם.

ניתן להצטרף למגוון רחב של סיורים, כאשר כל אחד מהם מתמקד בשכונה או באזור מוגדר מראש. ישנם סיורים בנווה צדק, יפו העתיקה, המושבה הגרמנית, סיורי שווקים, אחוזת בית ואחרים. בעוד שניתן להצטרף לסיורים המותאמים למשפחות, ישנם גם סיורי לילה, סיורים המתמקדים בתחום האומנות והתרבות, סיורי טעימות, סיורים המועברים בשפות זרות ומותאמים לתיירים ועוד.

סיורים מהסוג הם אנרגטיים וסוחפים, ובאמצעות שחקנים – מדריכים ניתן לגלות אינפורמציה מעניינת אודות העיר, המשלבת מידע היסטורי, משחק והומור תוך שיתוף הקהל. זוהי דרך להתוודע לסיפורים מאחורי השכונות בעיר באמצעות מעבר במסלולים יפים העוברים דרך אתרים היסטוריים, שיתכן שחלק מכירים אך לא יוחסה משמעות ממשית למקום, לאווירה ולמה שמאחוריו.

אחד הסיורים הנפוצים ביותר הוא סיור בנווה צדק המספר את סיפורם של השכונות השונות והצצה למסע היסטורי מעניין לשכונה העברית הראשונה מחוץ ליפו. הסיור מספר את תולדות השכונה בימינו אנו וכיצד הפכה משכונת עוני לשכונת יוקרה. במסגרת הסיור ניתן לבקר באתרים כמו “הבית ברחוב שלוש”, גשר שלוש, נתיב מסילת הרכבת, מרכז סוזאן דלל, המושבה הגרמנית, בית אבולעפיה וש”י עגנון, קולנוע עדן, בית הסופרים, מוזיאון בית רוקח ועוד.

סיור פופולארי נוסף הוא סיור ביפו המציע מסע היסטורי מעניין במיוחד לאחת מערי הנמל העתיקות בעולם לאורך 4000 שנים של היסטוריה, תוך שילוב סיפורים על נפוליאון ואבו נבוט, יונה הנביא ומוחמד עלי, רעמסס השני, עבדול חמיד השני ואחרים. סיור זו כולל טיול בסמטאות הציוריות ביפו, לאורך הים, בגלריות, ברחובות העתיקים ליד הכנסיות כולל עצירה לתצפית מרהיבה לעבר העיר תל אביב, מגדל השעון, המשטרה העות’מאנית, אג’דידה (בית הממשל התורכי החדש), סלע אנדרומדה , שער אבו נבוט, תותחי נפוליאון, כיכר קדומים, נמל יפו, שער רעמסס ואחרים.

סיורים מודרכים כמפורט בעיר תל אביב מאפשרים הצגת פנים של העיר שלא בהכרח ניתן להכיר על ידי סיור רגלי עצמאי. אלה מותאמים לקהלי יעד שונים ומתקיימים גם בשעות היום וגם בשעות הערב. החל מסיורים המועברים בשפות זרות ומיועדות בעיקר לתיירים,  סיורי משפחות בעלי אופי חינוכי המותאמים הן להורים והן לילדים ועד סיורים מאורגנים המיועדים לחברות במסגרת ימי כייף לעובדים.

אודות מחבר הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *