טיולים לגיל השלישי

העליה בתוחלת החיים והבריאות הטובה של הסבים והסבתות בדורנו, יצרו מצב שבו אלה שמכונים קשישים, מוכנים לחוות חוויות עם נכדיהם, או בלעדיהם, שבעבר הלא רחוק לא חלמו עליהם.

אכן, בעולם הגדול חל שינוי גדול בתיירות למבוגרים. מחקרים שנערכו לאחרונה חושפים ששליש מהמטיילים בארה”ב ומחוצה לה, הם מבוגרים. הצפי לעשר השנים הבאות הוא ששוק התיירות למבוגרים יגדל בשיעור של 28 אחוזים, לעומת 8% בלבד של התיירים הצעירים.

חברות התיירות מתארגנות בהתאם. הן מציעות לסבים ולסבתות טיול בן מספר ימים עם נכדיהם שכולל הרפתקאות בפארק שעשועים או שיט תענוגות בספינת פאר. במקביל, גם בתי המלון ערים לצרכי אוכלוסייה זו. למשל, רשת בתי מלון מסוימת יצאה במבצע קיץ ייחודי לתיירים מבוגרים. התכנית כוללת לינה בחדרים צמודים בבתי המלון לסבים ולנכדיהם במחירים אטרקטיביים. בנוסף האורחים מקבלים מתנה מצלמה חד פעמית שבה יוכלו להנציח את הבילוי המשותף. האורחים הצעירים מקבלים גם כרטיס חיוג חינם שמאפשר להם להתקשר להורים ולדווח על הבילוי עם סבא וסבתא. מבצע זה נחל הצלחה רבה.

מתברר ששוק התיירות למבוגרים הוא שוק עתיר בכסף פנוי, ואנשי עסקים בעולם התיירות לא מחמיצים הזדמנות ליזום ולהשקיע בתחום זה.

המצב בישראל אינו שונה מהמתרחש בכפר הגלובלי הגדול. רבים מבני ה-60 ומעלה שיוצאים לגמלאות ובריאותם תקינה, מרגישים שהגיל הביולוגי אינו משקף את מצבם הפיזי והנפשי. חלקם מעדיפים להחליף את הבית במגורים במסגרת דיור מוגן במטרה למצות את החיים עד תומם, וליהנות מחיי חברה ומפעילויות תרבותיות מגוונות.

הדיור המוגן בישראל מתרכז בעיקר במרכז הארץ. למשל, אזור העיר כפר סבא פופולרי מאד בתחום זה, עקב הנגישות למקומות בילוי ובידור מצד אחד, ולבית החולים מאיר מצד שני.

בני גיל הזהב מעדיפים לצאת לבילוי מחוץ לדיור המוגן בשעות הצהריים ולא בערב, ובמהלך השבוע ולא בסופו. את סוף השבוע הם מעדיפים להקדיש בעיקר למשפחה ולנכדים. את זאת הבינו גם ספקי התרבות למיניהם שמציעים בעיר כפר סבא הצגות וסרטים בשעות הצהריים.

לאחרונה, הקימו חברות טיולים גדולות בישראל מחלקות מיוחדות שמיועדות לבני גיל הזהב. מנהלי החברות הבינו שכדאי לארגן מסלולי טיול מיוחדים שמיועדים לנוסעים אלה. מרבית המבוגרים מעדיפים לטייל בזמן שנכדיהם עסוקים בלימודים ולהיות בבית בחגים ובחופשת הקיץ. לכן, קהל לקוחות זה מהווה נישה מעניינת למתכנני טיולים מאורגנים לחו”ל.

קבוצות בני גיל הזהב הן קטנות יותר ממרבית קבוצות הטיולים המאורגנים, וחברות הטיולים מודעות לכך שהמבוגרים מחפשים נוחות, ולכן משתדלות להתאים להם טיסות יום.

יש חברות טיולים שמציעות לבני גיל הזהב לא רק מסעות לחו”ל אלא גם בארץ. הן מארגנות מסלולים שלוקחים בחשבון את הצרכים המיוחדים לציבור זה, כגון עונת השנה, מרחק הליכה, הפסקות מנוחה, מקומות מוצלים, זמינות שירותים וכדומה. כל זאת על מנת להבטיח טיול מהנה ובטוח.

אודות מחבר הפוסט

One thought on “טיולים לגיל השלישי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *