תחנת הרכבת התחתית במוסקבה

מאת: וואלה טורס

גם אם לפעמים אנחנו מתבלבלים, אנחנו, הישראלים למודי מוניות השירות העצבניות והאוטובוסים שתמיד מאחרים, תמיד מתפעלים ממערכות הרכבת התחתית בערים בהם אנו נוחתים אחרי טיסה מייגעת. המטרו המסועף של ניו יורק, הרשת הפצפונת של מונטריאול, שלא הצליחה להתרחב אחרי האולימפיאדה ב-76, הטיוב הלונדוני עם הלוגו המוכר כל כך וגם הכרטיסנים האגרסיביים בתחתית של בודפשט משאירים אותנו עם תחושת החמצה קלה על הקלות והמהירות בה היינו מתנהלים בבית לו רק היו מתכננים, מתקצבים ומבצעים עבורנו קווי רכבת תחתית בעיר.

אבל יש רכבת תחתית אחת שחוצה את גבולות הפונקציונאליות, מערכת מטרו אחת שמככבת במדריכי התיירות גם תחת מדור האטרקציות ולא רק במסגרת הנחיות התחבורה. המטרו, שכולל גם את קו התחתית הארוך בעולם (הקו הכסוף, שאורכו מגיע ל41.2 ק”מ), נחנך בשנת 1935 במסגרת תנופת הפיתוח הקומוניסטית בעיר מוסקבה וכולל תחנות מרשימות ביופיין.


צילום: sxc.hu

תחנת Ploshchad Revolyutsi חוגגת את המהפכה עם פסלי ברונזה של חיילי הצבא האדום שתומכים בקירות. תחנת Mayakovskaya שנחנכה בשנת 1938 היא דוגמא לארכיטקטורה סטליניסטית במיטבה, הבנויה משיש אדום. התחנה מפורסמת בשל האולמות המקושתים בעלי כיפות הפסיפסה ססגוניות המתארות את העתיד הסובייטי לפי שירתו של מייאקובסקי שעל שמו נקראת התחנה.

תחנת Kiyevskaya מסמלת את האחדות בין רוסיה לאוקראינה (המטרו היה פרוייקט סובייטי, זוכרים?), ומעוטרת בפסיפסים במוטיבים אוקראיניים במסגרות מוזהבות. תחנת Park Pobedy נחנכה בשנת 2003. הפסיפסים הגדולים שבשני צדדיה מתארים את המלחמה הפטריוטית של 1812 ואת המלחמה הפטריוטית הגדולה (קרי מלחמת העולם ה-II).

התחנה החדשה אמנם סולידית ביחס לאלו העשירות בשנדליירות ועיטורים, אולם היא טוענת לכתר של תחנת המטרו העמוקה בעולם, 84 מטרים מתחת לאדמה. המדרגות הנעות בתחנות הרכבת התחתית של מוסקבה ראויות לפסקה נפרדת: בתחנת Park Pobedy נמצאת סוללת המדרגות הנעות הארוכה באירופה, 740 מדרגות באורך 126 מטרים, שמשמעותם נסיעה בת שלוש דקות. הרכבת התחתית של מוסקבה סלולה בעומק כה רב כי יש לתעלות ולתחנות ייעוד נוסף, מלבד הסעת ההמונים: שימוש כמקלט נגד הפצצות.

בזמן המצור על מוסקבה בחורף 1941 מועצת השרים הסובייטית התמקמה בתחנת מייאקובסקיה וסטאלין נשא משם נאומים לאומה. הרכבת התחתית של מוסקבה היא לא רק אמצעי תחבורה יעיל ומסועף עד מאוד. היא פיסת היסטוריה וארכיטקטורה מרשימה. אז בביקור בעיר, בדרך ממרכז קניות לכיכר האדומה, העיפו מבט על התקרה ועל הרציף.

פרטים אודות מחבר המאמר: וואלה! טורס הוא אתר נופש מבית וואלה! המציע מגוון רחב של חופשות בארץ ובחו”ל

מקור המאמר: http://www.reader.co.il/article/52904/הרכבת-התחתית-של-מוסקבה-–-יותר-מכלי-תחבורה

אודות מחבר הפוסט

One thought on “תחנת הרכבת התחתית במוסקבה

  1. בס”ד
    האם אפשר לקבל תמונות של תחנות של הרכבת התחתית של מוסקבה ושמותם
    בתודה ובברכה
    שכטר אריה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *