תיירות בלב השרון – שביל השרון סומן ונחנך במועצת לב השרון

שביל השרון סומן וייפתח למטיילים – ראש מועצת לב השרון חנך את שביל השרון, המקביל לשביל ישראל שסימונו הסתיים לאחרונה. כבר לאחר סוכות ייפתח השביל לקהל הרחב. בימים אלו הסתיימו פעולות סימון שביל השרון שיעבור דרך יישובי מועצה אזורית לב השרון, היערות והנופים הקסומים של האזור. כבר לאחר סוכות ייפתח השביל למטיילים.

שביל השרון המקביל לשביל ישראל הוא שביל ייחודי העובר בין יישובי המועצה עד לנחל אלכסנדר ושפך הים.  את השביל יזמו בשיתוף החברה להגנת הטבע, מועצת לב השרון והרשויות השכנות כפר סבא, דרום השרון ועמק חפר. השביל מתחיל בשפך ראש העין ועובר דרך מועצה אזורית דרום השרון, כפר סבא, משמרת, חרות, תל מונד ומגיע לשביל האופניים “דרך הלב” שבלב השרון המתחיל בעין ורד, עובר דרך יער עין שריד ועד לבריכת החורף. השביל ממשיך לקדימה-צורן, תנובות ומשם לאורך נחל אלכסנדר עד לשפך הים.

בחודשים האחרונים התבצעו העבודות לסימון השביל וכבר בחג סוכות הוא יהיה נגיש למטיילים שיוכלו ליהנות מנופיה הקסומים של המועצה. אתמול, הגיע ראש מועצה אזורית לב השרון, עמיר ריטוב, אל השביל המסומן וחנך אותו.

הליכה בקטע השביל שעובר במועצת לב השרון תחשוף את המטיילים לתצפיות נוף מרהיבות ואף נקודות היסטוריות. בגבול המזרחי של מושב תנובות נמצא תל שבח (חירבת צובייח’). בתל נמצאו אבנים וחרסים מהתקופה הרומית-ביזנטית. בעבר פרחו על התל כלניות רבות והוא כונה “גבעת הכלניות”.

מראש התל ישנה תצפית על עמק המרזבה וטול כרם ובמקום אנדרטה לעובדי חברת חשמל שנספו בתאונת מטוס וכן תצפית. השביל ממשיך לבריכת החורף- פרויקט שיקום אקולוגי המאפשר אגירת מים בתקופות גשומות במחפורת טבעית או מלאכותית והתפתחותם של מערכות חיים אקולוגיים לחי וצומח אופייניים לאזור. עם בוא הגשמים, מתקיימים באזור מינים רבים של צמחים ובעלי חיים המותאמים לסביבתם וניתן לראות בעונה פריחת צבעונים מרהיבה.

ראש מועצת על השרון על רקע השביל החדש. צילום: יח"צ
ראש מועצת על השרון על רקע השביל החדש. צילום: יח”צ

ביער הסמוך גדלים מינים של צמחי חורש ים תיכוני וגיאופיטים (כלניות, רקפות ועוד) ובלב היער פזורים מקבצים של צבעוני השרון. השביל עובר גם בפרדסי עין ורד, שם ייחשף למטיילים אלון עין ורד-  אלון תבור מפואר ועתיק, שריד של יער אלוני השרון שנכחד בימי הטורקים.

השביל ממשיך למושב חרות שבמועצה בו ניתן להתרשם מרפת היסטורית ובאר עתיקה וכן מאנדרטת זיכרון לחללי המושב מימי הפלמ”ח ועד ימינו, בית עם, בריכות מים ועוד.

הנקודה האחרונה של השביל בתחומי מועצת לב השרון הוא מושב משמרת בו תצפית על מרכז השרון. היישוב הוקם ב 1946 על ידי יוצאי הצבא הבריטי ששירתו בפלוגה הישראלית של הסוורים ועובדי הנמלים, כחלק מחיל ההנדסה המלכותי. עימם ייסדו את היישוב חברים מכפר ויתקין. המושב הוקם ב”פרדס רייקין” שהיה שייך לסוכנות היהודית.

אודות מחבר הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *