נופש לבני גיל הזהב – גם דיירי בתי אבות נהנים לשבור שגרה

בילוי פרק זמן מוגדר, באווירת חופש, תנאים נוחים, ללא מטלות, לחצים, ולוחות זמנים, כשהמטרה היחידה היא פורקן ורגיעה של הגוף והנפש.

 מי מאיתנו אינו מייחל לאותם ימים ספורים, בהם ניתן לו למלא מצברים, לטעום ולחוות מקומות ומצבים, שאינם חלק ממציאות היומיום? לצאת לנופש. לא רק אנשים עובדים, בעלי משפחות או סטודנטים שקדנים זקוקים לפסק זמן; גם פנסיונרים, חולים ואפילו דיירי בתי אבות ומרכזי דיור מוגן, נהנים לשבור את שגרת יומם ולהתרחק מעולמם המוכר, בכדי לחזור אליו מרועננים.

נופש פעיל מאורגן

ישנם אינספור סוגי נופשים וטיולים בארץ ובחו”ל. קשישים רבים מצטרפים לחופשות מאורגנות, אם במסגרת בתי אבות, דיור מוגן, מועדונים או חברות נסיעות, המציעות טיולים לגיל הזהב. הפעילויות מותאמות לגיל המשתתפים, אך הן, כמו גם היעדים ומשך זמן הנסיעה מגוונים ביותר. יתרונות רבים יש לטיולים המאורגנים, במיוחד בגיל מתקדם. הכל מוגש על כפית של כסף, תכנון הפעילויות, ההדרכה, הלינה, הארוחות והכי חשוב הנהיגה והבירוקרטיות למיניהן, כולן בידי המארגנים. הפן החברתי מהווה מוקד משיכה לא פחות, במיוחד לאותם קשישים, שאינם דרים במסגרת בתי אבות או דיור מוגן ונחשפים לחברת בני גילם דרך קבע. אך אליה וקוץ בה; בטיולים אלו אין להמנע מלוחות הזמנים, המחויבות כלפי תוכנית הפעולה ושאר המשתתפים והעדר הבחירה החופשית אפילו בפרטים הקטנים.

דיירי בתי אבות ונופש לא פעיל

נכון שקשישים, המתגוררים בבתי דיור מוגן או בתי אבות, נהנים מתנאי בית מלון, חופש, פטור ממרבית מעמסות החיים ופעילויות פנאי רבות במהלך היומיום שלהם, אך רבים עדיין מרגישים צורך להתאוורר בנוף שונה, לנוח מהפרצופים המוכרים והמחזוריות שבחייהם. הם אינם מעוניינים לעבור ממקום למקום, לאסוף רשמים ולהתחכך בתרבויות שונות. הם פשוט רוצים לנוח ולהתענג על אוכל טוב, טיפולים מענגים ופינוקים; הם יכולים לבחור להרחיק אל מעינות מרפא בשווייץ או לספוג בריאות מהבוץ ושפע המינרלים, שמנדב ים המלח המקומי. סוג נופש בלתי פעיל הכולל מעט מאד כושר נידות, אינו מצריך התארגנות קבוצתית ומאפשר חופש מוחלט.

בתי החלמה לאחר ניתוח

בתי החלמה לאחר ניתוח מהווים קטגוריה נבדלת מעט משאר סוגי הנופש. קשישים שעברו פציעה, ניתוח או מחלה קשה זקוקים לזמן ארוך בכדי להשלים את תהליך ההבראה. להתמודדות שתי פנים, גופני ונפשי ולשם החלמה מלאה, רצוי שהקשיש יהנה מטיפולים שיקומיים במקביל לסביבה תומכת ורגועה. בתי החלמה לאחר ניתוח הוקמו במטרה לספק מענה לאותה אוכלוסיה גדלה והולכת של קשישים, אשר צריכים שירותים רבים ומורכבים יותר, משיכולים מלון או ספא ולא משנה מהי רמתם, לספק.

סיכום

בני גיל הזהב אוהבים לנפוש לא פחות מכל פלח אוכלוסיה אחר בין אם הם מתגוררים בדירה פרטית, בתי אבות או מרכז דיור מוגן. קשישים נוהגים לצאת לטיולים במסגרות מאורגנות, או לנפוש במסגרת מצומצמת בבתי מרחצאות, ספא ומלונות בריאות. בנוסף מוצאים קשישים רבים מקום מפלט רוגע ותומך לתהליכי הבראה ארוכים, במסגרת בתי החלמה לאחר ניתוח.

אודות מחבר הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *