מסיק זיתים – חוויה ייחודית של ניחוחות וטעמים

בחודשי הסתיו, בין החודשים אוקטובר לדצמבר, נערך קטיף הזיתים בישראל. הזיתים הראשונים שנקטפים משמשים לייצור שמן הזית הפותח את העונה, הנחשב לאיכותי במיוחד ומציע ארומה מלטפת וטעם זית מריר ועשיר. השמן הראשון אשר מיוצר מזיתים צעירים מכונה “ראשון המסיק” ונחשב לאיכותי ומיוחד.

מסיק זיתים הוא תהליך המתחיל בקטיף הזיתים, וממשיך מיון וייצור שמן הזית. המסיק מתבצע בתהליכים שונים כאשר התהליך המסורתי הנקרא  “חליבה” נעשה על ידי משיכת הזיתים לאורכו של הענף. שיטה נוספת היא ה”גירגור”, תהליך ייחודי בענף זמן הזית, במהלכו קוטפים, ממיינים ובוחרים את הזיתים בעבודת יד. עם זאת, השיטה בה רוב בתי הבד משתמשים היא שיטת ה”נקיפה”. בעזרת מקל מכים החקלאים את ענפי הזית, מפילים את הזיתים ואוספים אותם בשקים. השיטה המודרנית עושה שימוש במכונה אשר מנערת את גזע העץ ולא את הענפים, על מנת לשמור בתהליך מסיק הזית, על ענפי העץ. תהליך ייצור שמן הזית פוגע לעיתים בענפי העץ ולכן השיטה המודרנית מעניקה פתרון ייחודי התורם לשמירה על איכות השמן.

תהליך הפקת השמן מתרחש בבית הבד, שם כובשים את הזיתים כדי להעשיר את טעמם למאכל, סוחטים את הזיתים ומפיקים מהם שמן איכותי. הזיתים עוברים תהלך כבישה מכיוון שטעמם תחילה מריר מדי למאכל. תהליך עיבוד הזיתים מתרחש בבית בד העושה שימוש בקורת עץ בתהליך הכנת השמן.

בעיה ייחודית באזור הים התיכון היא שייבול הזיתים אינו קבוע ומציע כמויות משתנות. באזור נמצאים בעיקר עצי זית סירוגיים שלאחר שנתיים מניבים יבול שופע אך שנה אחר כך, יבול קטן. עם זאת, כיום חקלאים עובדים קשה על שיפור היבול כדי שכמויות היבול יהיו יותר גדולות וקבועות כל שנה.

בשנים האחרונות התקיימה מהפכה בתעשיית שמן הזית, שהחלה להבחין בביקוש עולה וגובר לשמנים בריאים ואיכותיים. אם בעבר הסתמכו הקונים על המוצרים הזמינים להם בקרבת מקום המגורים אך כיום רבים מקדישים מחשבה לבישול ודואגים להשתמש במוצרים טריים בריאים ואיכותיים. כיום חובבי הקולינריה כבר אינם מסתפקים במועט ומחפשים אחר שמנים חדשים, עם טעמים עשירים ומוקפדים.

שמנים ובמיוחד שמן זיתים, מחזיקים בסגולות ואיכויות  רבות המתבטאות בטעמים, ניחוחות וצבעים מגוונים. טיול בין הכרמים או סיור וצפייה בתהליך המסיק, יעניק לכם הבנה מעמיקה על השימושים הרבים והתכונות המיוחדות של הזית. סיורים בתקופת הקטיף, בבתי בד או בכרמי הזיתים מהווים חוויה מיוחדת ומעשירה.

בית הבד “ארץ גשור”  כולל בתוכו מרכז מבקרים המציע סיורים מרתקים בבית הבד הכוללים הסברים על אופיו הייחודי של השמן המיוצר מקבוצה עצמאית של שתילים. הסיורים מסבירים על תהליך הכנת שמן זית, ייצור וכבישת השמן ואחסונו בבתי הבד של הקיבוץ. קיבוץ גשור שוכן מול נופי הכרת ורמת הגולן. במסגרת הסיורים במקום תלמדו לא רק על הכנת השמנים, גם תטעמו ממבחר השמנים שהופקו במקום. מרכז המבקרים מציג חנות ממכר למגוון רחב של שמנים מובחרים, שניתן למצוא במיוחד במטבחם של שפים רבים. בקרבת כרמי הזית ובית הבד שבקיבוץ גשור, אתר המציע למבקרים אזור מוצל המיועד למעוניינים לעצור להפסקת אוכל ומנוחה.

מרכז המבקרים ב”ארץ גשור” פעיל בימים ראשון עד חמישי בין השעות 08:00-16:00 ובימי שישי בין השעות 08:00-14:00. יש לתאם ביקורים מראש.

אודות מחבר הפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *